Громадяни і держава на підконтрольних територіях Донецької та Луганської області

Проблеми, виклики, бачення майбутнього

Лінія розмежування (лінія дотику, лінія зіткнення), а також «сіра зона» між контрольованими і неконтрольованими територіями Донецької і Луганської областей розділяє сторони конфлікту на сході України. Підконтрольні українській владі райони, прилеглі до «сірої зони», є надзвичайно політично чутливими, сильно мілітаризованими і підпадають під особливий, відмінний від решти країни, режим управління.

За відсутності комплексного політичного врегулювання і невизначених його перспективах невідомо, як довго триватиме ця ситуація. Протягом найближчих років частині громадян України, можливо, доведеться жити в умовах дуже специфічних і незвичайних структур управління та високого рівня небезпеки в деяких районах, прилеглих до лінії зіткнення. Ці райони є основним предметом даного дослідження.

Метою дослідження було визначення основних побоювань, поглядів і практичних ідей українських громадян, які проживають в ключових вразливих містах на контрольованій території біля лінії зіткнення, можливих сфер покращення відносин між громадянами і державою, а також практичних місцевих заходів, необхідних для втілення цих ідей в життя.

Оцінено потенціал і готовність до діалогу між громадянським суспільством та місцевими структурами влади, а також всередині громад. Проаналізовано основні зусилля і проблеми, що виникають у органів влади в процесі формування та імплементації політики на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей.

Дослідження проведено експертами Українського незалежного центру політичних досліджень за підтримки International Alert і фінансування Європейською Комісією.

(English)