Україна: У 32% переселенців - посттравматичний стресовий розлад

(Русский)

(English)

Київ-Лондон, 7 червня 2017 року: 32% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні страждають від посттравматичного стресового розладу (ПТСР) внаслідок триваючого конфлікту на сході країни.

Про це свідчать результати нового дослідження «Приховані наслідки конфлікту: Проблеми психічного здоров’я та доступ до послуг серед внутрішньо переміщених осіб в Україні», проведеного International Alert, Глобальною ініціативою у психіатрії, Лондонською школою гігієни і тропічної медицини та Київським міжнародним інститутом соціології.

Серед 2203 респондентів, опитаних по всій Україні, було виявлено високий рівень поширеності психічних розладів, депресії (22%) та тривоги (17%), особливо серед жінок. Це істотно впливає на сімейні та суспільні відносини, здатність працювати або виконувати навіть найпростіші дії, такі як ходьба.

Крім того, в дослідженні зазначається, що 74% респондентів, які потребують лікування психіатричних розладів, не отримують необхідної допомоги, головним чином через високу вартість психіатричної допомоги та лікарських засобів.

Представник української філії миротворчої благодійної організації «International Alert» Інна Топал зазначила:

«На початку конфлікту всі говорили про забезпечення основних потреб, таких як продукти харчування, ліки та притулок. Але минуло три роки і стає зрозумілим, що ми повинні почати говорити про психічне здоров’я як частину нашої відповіді на конфлікт».

Від початку війни в 2014 році принаймні 1,6 мільйони осіб стали вимушеними переселенцями в Україні, більшість з них втікали від бойових дій на сході. Багато людей мали травматичний досвід, наприклад обстріли, полон, поранення і втрати близьких.

«International Alert» спільно з Глобальною ініціативою у психіатрії відкрили три психосоціальних центри в Україні (в Києві, Дніпро і Львові), щоб допомогти тим, хто серйозно постраждав внаслідок конфлікту, реінтегруватися в суспільство, в тому числі переміщеним особам і колишнім учасникам бойових дій. Центри застосовують інноваційний підхід, який поєднує надання психологічної, соціальної та правової допомоги.

«International Alert» також відкриває літні табори «освіти миру», допомагаючи дітям і молоді розвинути здатність швидко поновлювати душевні сили після травм і насильства.

Нове дослідження ставить за мету надання наукових даних для інформування про такі програми в сфері охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні, а також інформування про державну політику в цій галузі.

Інна Топал додала:

«Такі психічні розлади як ПТСР означають, що навіть після уникнення жахіть війни, багатьом важко продовжувати жити або сподіватися на краще майбутнє. Тому ми закликаємо політиків зробити психологічне здоров’я частиною загальної стратегії миру і примирення в Україні».

###

ПРИМІТКИ ДЛЯ РЕДАКТОРІВ

URL-звіт: http://international-alert.org/publications/hidden-burdens-of-conflict-uk

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Конфлікт в Україні: від початку конфлікту в Україні в 2014 році близько 10 тисяч осіб загинули, 1,6 мільйони стали вимушеними переселенцями і майже 1 мільйон були змушені втекти з країни. Хоча інтенсивність бойових дій на сході країни знизилася в останні два роки, втрати серед військових і цивільних й досі повідомляються щотижня.

ПТСР: посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) вперше було виявлено серед ветеранів війни. Це тривожний розлад, що виникає внаслідок переживання травматичних, страшних або тривожних подій. Особа з ПТСР часто знову переживає травмуючу подію у нічних кошмарах і спогадах; їй властиві відчуття ізольованості, дратівливості та провини. Такі симптоми часто є досить серйозними і мають істотний вплив на життя людини.

КОНТАКТНІ ДАНІ ДЛЯ ЗМІ: media@international-alert.org

«International Alert»: незалежна миротворча організація, котра була створена в 1986 році з метою надання допомоги в усуненні корінних причин конфліктів. В Україні «International Alert» співпрацює з місцевими організаціями та фізичними особами задля кращого розуміння конфлікту, надання психологічної і соціальної допомоги постраждалим внаслідок конфлікту і підтримки громадянської діяльності у ненасильницькому вирішенні конфліктів. www.international-alert.org/ukraine